Logo ve Amblem Nedir?

Kula Web Tasarım

Logo Nedir?

Bir kurumun veya kuruluşun kendisini tanıtmak ve diğer markalardan ayrılmak için tasarlamış olduğu ürünlerin üzerine de konulabilen harf veya özel işaretlere logo denir. Ticaretin de iyice gelişmesiyle, sektörlerde farklı farklı markalar çıkmasıyla bir kurumun diğerlerinden ayrılması ve farklılaşması için kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Tarihteki ilk bilinen logo tasarımı Stella Artois isimli bir içecek markasına aittir.

Logo kendi içerisinde iki temel ayrıma sahiptir. Logo; sembol ve şekillerden meydana gelirken, Logotype ise tamamen yazı karakterinden oluşmaktadır. Her ikisi de markayı temsil etmek için kullanılır.

Amblem Nedir?

Bir kurum, kuruluşa ya da ürüne kimlik kazandıran, görüntülerle, sembollerle veya harflerle oluşturulan simgelere amblem denir. Firmanın duruşunu, imajını yansıtır.

Kula Web Tasarım, Kula Web, Kula Logo Tasarımı, Kula Kartvizit, Afiş, Broşür, El İlanı Tasarımı, Kula Google SEO, Kula Yazılım, Kula Site Tasarımı hizmetleri için TWeb Turgutlu Web & Grafik Çözümleri bir telefon kadar yakın.

Logo ve Amblem Niye Önemlidir?

Logo ve amblem; markaların ve ürünlerin kolay hatırlanabilmesi ve diğerlerinden ayırt edilebilmesi için kullanılması zorunlu olan kurumsallığı ifade eden ve markalaşmanın ilk adımı olan birer kurumsal kimlik öğesidir. Özellikle okuma ve yazma oranının düşük olduğu dönemlerde markalar sembol şeklinde oluşturulmuştur. Böylece kurumun adını okuyamasalar bile insanlar sembolünden o kurumu, markayı, ürünü tanıyabiliyorlardı.

Günümüzde okuma oranları yüksek olsa da akılda kalıcı olmak ve markanın diğerlerinden ayırt edilmesini sağlamak açısından logo ve amblem hala büyük öneme sahiptir. Ayrıca bu iki olgu kurumsallık açısından da önemlidir. Dolayısıyla kurum kimliği oluşturmak isteyen bir firma ilk önce bir logoya veya ambleme sahip olmak zorundadır.

Markalar; logo ve amblem sayesinde kendini uzun uzun anlatmaktan kurtulur. Bunun yerine marka, tek bir sembolle yani logo / amblem ile o mesajı vermeyi başarır.

Logo ve Amblem Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Logo kurumun adını yansıtır
  • Amblem bir anlam içeren şekil ve sembollerden oluşur.
  • Logo harflerden, kelimelerden oluşur.

      Örneğin; Google bir ambleme değil, logoya sahiptir. Sadece kelimeden ve fontlardan oluşur.

  • “Amblem”de kurumun ismi yer almaz, amblemde sadece kurumu yansıtan bir sembol vardır.

      Örneğin; Apple’ın ısırılmış elması bir semboldür. Kurumun adı yer almadığı halde ısırılmış elmayı gördüğümüzde o ürünün Apple’a ait olduğunu kavrarız.

 TWeb Turgutlu Web&Grafik Çözümleri firmasını kurumsallaştırma yolunda olan sizlere, web tasarım, grafik tasarım, logo tasarımı gibi hizmetler vermektedir.